Halı gövde tamiri

Halıların gövde tamiri halının saçak kısımları hariç, halının geriye kalan bütününü kapsayan alana denir. Bilinmesi gereken en önemli husus halı tamirinde ki en zor çalışma gerektiren bölüm halının gövde kısmının tamirinin meşakkatli, zor olduğudur.

Halı gövde tamiri yaparken, tamir edilecek yerin modelini, stoklarımızda bulunan aynı cins, aynı renkle dokunmuş eski halılardan faydalanılmaktadır. Halı gövde tamiri kesinlikle uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Sevgi̇li̇ hali dostlari: halıda gövde tamiri, gerçekten zor ve meşakatli bir safhadır. Gövde tamirinde, halıdaki tamirin kalitesi küçük ayrıntılarda gizlidir. O ayrıntılara çok dikkat etmek gerekir, öncelikle halının malzemesel karakter analizi yapılır, sonrasında delik tamir edilecek kısmının iskeleti oluşturulur ki burada atkı ve geçkilerine çok dikkat etmek gerekir çünkü halıdaki orjinal yöresel karakter bu aşamada verilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra ilmek safhası gelir ki burada halının bölgesel yün karakteri belirlenir (bir dogu halısına Ege veya Anadolu halı malzemesi kullanamazssınız). Genellikle kök boyalarla boyanan yün malzemeler halının orjinal renkleriyle eşleştirilirve dokumayı tamamlarsınız. Bundan sonra tesfiye işlemi başlar bu aşama halının tamir edilen yeriyle orjinal yerinin kesim ve fırça yardımıyla sıfırlanması demektir bu işlemden sonra tamir tamamlanmış olur.

Sonrasımı, iyibir zenaatkarın haklı gururu kalır.