Ladik halı tamiri

Evinize hoş görüntüler katan, kullanımı, zarifliği ve duruşu i̇le değerini belli eden Ladik el dokuma halılarınız, zamanla yoğun kullanımdan dolayı yıpranmış ve hasar görmüş yada saçakları ile ilgili püsküllenmeler oluşmuş olabilir.

Bizler 1987’den günümüze bilgi ve tecrübemizle Ladik halı tamiri konusunda uzmanız, Ladik halılarınızı aynı renk dokuma i̇pliği ile i̇lk günkü haline kavuşturabiliriz.

Göz nuru Ladik halılarınız tıpkı Kayseri ve diger yörelerinin halıları gibi yada Hereke yün halılar yada Sivas halıları gibi Ladik halılarıda, iskeleti pamuk üzerine yün dokuma karakterinde yapılmaktadır. Dogal her cismin ömrü oldugu gibi pamukugunda malesef bir kullanım ömrü vardır, nemden ve tozdan çabuk etkilenebilen pamuk yıllar içerisinde deforme olabiliyor ve Ladik halılarının saçaklarında tamirat isteyebiliyor. Bunun yanında saglıksız yıkamalarda ladik halıların saçak püskül kısımlarında özünün gitmesine ve çürümelere sebep olabiliyor, yıkamalarda kullanılan kimyasallar her nekadar saçakları beyazlatmış olsada uzun vadede çürütüyor.

Bi̇z neler yapiyoruz: bize tamire gelen Ladik halılarınız öncelikle diger halılarda oldugu gibi dügüm sıklık analizi yapıyoruz, bu analiz Ladik halılarındaki dügüm sıklıgı ve tel saçak kalınlıgını tespit etme açısından önem arzediyor. Sonrasında uygun dogal ve orjinal pamuk kallınlıgı bulunuyor ve igne ve pense yardımıyla halıya girmek suretiyle (eger gövde tamiri varsa) hasır dedigimiz iskeleti oluşturuluyor, bu iskelet oluşturulurken aynı zamanda halınında dokuma karakteri verilmiş oluyor. Sonrasında elimizdeki ladik malzemelerinden ilmekleri dokunmaya başlıyoruz eger elimizde renkleri mevcut degilse boyama usuliyle boyama sı yapılıyor. İlmekler büyük bir özenle ve titizlikle dokunduktan sonra tamiraat bitmiş oluyor.

Ladik halılarında saçak kısmıda aynı şekilde halının baş uç kısmında kaç bin tane tel püskül sayısı varsa tek tek igne ve pense yardımıyla saçak püskül kısmı tamamlanıyor ve dik dörtgen ahşap tezgehlara çakılmak suretiyle tıgla dokuması yapılıyor. El dokuma halı tamir sektöründe tamir kalitesini ince ayrıntılar belirler bu gerçek ustaların ellerinden çıkar bu konuda çok dikkat etmenizi rica ediyorum çünkü işi bilen de, bilmeyende bu sektöre girdi ve komisyon karşılıgı merdiven altı yerlerde işinin ehli olmayan yerlerde tamir yaptırıp ucuza maal etmeye çalışıyolar buda halıda ciddi zararlar ve maliyetler çıkarıyor. Sizden ricam halınızı tamir ettirmek istediginiz atölyeyi iyi seçmeniz ve mümkünse gidip yerinde görmeniz bu konuda firmamızın kapıları siz degerli müşterilerine ardına kadar açıktır, bize halınızı tamire verip vermemeniz sorun teşkil etmez istediginiz bilgiye bizden gönül rahatlıgıyla ulaşabilirsiniz.